Dünya Covid-19 virüsünün yarattığı salgının sonuçlarını yaşamaktadır. Trajik süreçte insan sağlığının korunması ilk amaç olmalıdır. Bu konuda tıp dünyası muazzam bir enerji ile, bir yandan insanları tedavi etmeyi, bir yandan da virüsü engelleyecek bir aşı geliştirmeyi gündemlerine eklemişlerdir.

Ancak bu süreçte siyaset, ekonomi ve hukuk dünyasında da gelişmeler olmaktadır, daha da olası gelişmeler ve çok ciddi sonuçları olacaktır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, bu salgına henüz küresel bir dayanışma ile cevap verilememiştir. Tersine salgınla mücadele ulusal savunma düzeyine çekilinmiş ve nerede ise her ülke kendi mücadelesini yapmak zorunda kalmıştır. En azından süreç şimdilik bu şekilde ilerlemektedir. Küresel kurumlar, küresel dayanışma zemininde, küresel bir mücadeleyi başaramamışlardır. Ancak küresel finans kurumları, ekonomi hasarlarının giderilmesi için kredi süreçlerini başlatacaklarını ilan etmişlerdir. Elbette bunların da sonuçları olacaktır. Sonraki yazılarımızda bu sonuçlar üzerine görüşlerimizi ileteceğiz.

Hukuk dünyası da öncelikle çalışanların sağlığını hem gözetmiş hem de yurttaşların, kurumların temsilini ve haklarını korumayı başarmıştır.

Avukatlık ofislerimiz de çalışanların ve ailelerinin, müvekkillerinin sağlığını, güvenliğini korumak için derhal çalışma organizasyonlarını düzenleyerek hemen önlem almış ve insanı öne alan ofis kültürünü işletmiştir.

Ofislerimizde, ilk olarak nöbetçi avukatlık sistemine geçilmiş, daha sonra nöbetçi avukat sayısı azaltılarak nöbet sistemi bir süre devam ettirilmiş, salgının gelişimine paralel olarak evden çalışma sistemine geçilmiştir.

Tüm bu zamanlarda ofislerimizin temizliğine ve hijyenine büyük önem verilmiştir.

İşimizin başındayız. Farklı sektörlerdeki müvekkiller ile anlık ve enerjik bir şekilde koordine olunmuş ve sorulara kısa zamanlarda cevap verilmiştir.

Aynı şekilde çalışma sürecine devam edilmekte, salgın nedeni ile gelen her düzenleme müvekkile yansıtılmakta, yorumlarımız ile müvekkillerimizin hukuki sorunları giderilmeye çalışılmaktadır.

Uzaktan çalışma sürecini organize ederek, her avukata dizüstü bilgisayarlar sağlanmış ve uzaktan data sistemimize bağlanma imkanı gözden geçirilerek hiçbir bilgi eksikliği bırakılmamıştır. IT danışmanlarımız sürekli sistemi kontrol etmekte ve bir zaafa izin vermemektedirler. Video konferans yolu ile gerek ofis içi arkadaşlarımız ile gerekse ofis dışı müvekkillerimiz ile toplantılarımızı gerçekleştiriyor , faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Dava departmanımızdaki arkadaşlarımız da her ne kadar süreler ve adliye hizmetleri ertelenmiş olsa da, dilekçeleri zamanında hazırlayarak kontrol ve onay süreçlerini gerçekleştirmektedirler.

Tüm gelişmeleri en kısa sürede müvekkillere yazılı bilgi vererek paylaşıyoruz. Ancak toplumsal sorumluluğumuz gereği olarak, genel ve yararlı bilgileri de üçüncü kişilere açarak genel makale haline getirip ŞENGÜN HUKUK YAYINLARI bölümünde yayımlıyoruz.

Bununla da yetinmeyerek Linkedin’de makalelerimizi paylaşarak bilgilendirmemizi genişletiyoruz.

Müvekkilimiz olsun ya da olmasın, bu salgın döneminde bilginin paylaşılmasının da toplumsal bir görev olduğunun bilinci ile hareket ediyoruz.

Elbette salgın bitecek, ekonomik onarımlar başlayacak, bu süreçlerde ofislerimiz gerekli her türlü hukuki hizmeti vermeye devam edecektir.

Herhangi bir soru olması halinde cevaplamaya hazırız.

İçten selamlarımla
Nedim Korhan Şengün, M.A.
Kurucu Ortak/ Founding Partner